Ευρωπαϊκή Ατζέντα: Θεσσαλονίκη

Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013 Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2013 Ημερομηνία Δημοσίευσης

agenda thessaloniki

Από 28 Φεβρ. ως 1 Μαρτίου πραγματοποιείται στη Θεσσαλονίκη η Εναρκτήρια Εκδήλωση της Ευρωπαϊκής Ατζέντας για την Εκπαίδευση και Κατάρτιση Ενηλίκων.

Τα θέματα που θα συζητηθούν κατά την διάρκεια της εκδήλωσης είναι τα ακόλουθα:

• Η Εκπαίδευση Ενηλίκων ως μέσο αντιμετώπισης της κρίσης: η ευρωπαϊκή στρατηγική για τη βελτίωση των προσόντων
• Η επίτευξη των στόχων της Ευρωπαϊκής Ατζέντας με στρατηγικές συνεργασίες: ο ρόλος των βασικών εταίρων
• Εντοπισμός και προσέλκυση ομάδων-στόχου: Ο ρόλος των βασικών εταίρων στην αύξηση της ελκυστικότητας και της συμμετοχής στις δράσεις Διά Βίου Μάθησης
• Η Περιφερειακή διάσταση της Διά Βίου Μάθησης – στρατηγικές συμπράξεις
• Ανίχνευση αναγκών για την εκπαίδευση ενηλίκων σε τοπικό επίπεδο
• Συνέργεια πολιτικών εκπαίδευσης και κατάρτισης για την ανάπτυξη: το μεγάλο στοίχημα
• Η εφαρμογή της Ατζέντας στην Περιφέρεια και η επίτευξη των στόχων της ΕΚ2020

Στην εκδήλωση σύντομο χαιρετισμό θα απευθύνει ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης, κύριος Γιάννης Μπουτάρης, ο εκτελών χρέη Διευθυντή του CEDEFOP, κύριος Christian Lettmayr, και η Συντονίστρια της Πράξης «Εφαρμογή της Ευρωπαϊκής Ατζέντας για τη Διά Βίου Μάθηση 2012-2014», κυρία Τίνα Τσουμάρα από την Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης.

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης συντονιστές των θεμάτων συζήτησης θα είναι η Γενική Γραμματέας Διά Βίου Μάθησης, κυρία Ελένη Καραντζόλα, η Τμηματάρχης του τμήματος Διεθνούς Συνεργασίας της ΓΓΔΒΜ, κυρία Μάγδα Τρανταλλίδη, ο Αντιδήμαρχος Θεσσαλονίκης για τη Διά Βίου Μάθηση, κύριος Αντώνης Καρούμπης, καθώς και η κυρία Ελένη Χοντολίδου από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και ο κύριος Βασίλης Δαγδιλέλης από το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της Εναρκτήριας Εκδήλωσης της Ευρωπαϊκής Ατζέντας για την Εκπαίδευση και Κατάρτιση Ενηλίκων.

..................................................................................................................................................................................................

Ζωντανή κάλυψη της "Εναρκτήριας εκδήλωσης της Ευρωπαϊκής Ατζέντας για την Εκπαίδευση και

Κατάρτιση Ενηλίκων" Θεσσαλονίκη, 28/2 – 1/3/2013

Στον ιστοχώρο του 2ου Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Θεσσαλονίκης

(http://sdethess.gr/μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά την Εναρκτήρια εκδήλωση της Ευρωπαϊκής

Ατζέντας για την Εκπαίδευση και Κατάρτιση

Ενηλίκων της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης, του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.

Συνημμένα:
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (Agenda.pdf)Agenda[ ]1468 Kb